05.10.2021

Tanınmış bir Rus insan hakları savunucusu, mahkumlara Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Federal Hapishane Servisi (FSIN) tarafından işkence yapıldığını gösteren çok sayıda video elde ettiklerini söyledi.

Vladimir Osechkin 4 Ekim'de Facebook'ta, videoların FSB ve FSIN üyelerinin mahkumları kendileriyle işbirliği yapmaya zorlamak için tecavüz ve diğer işkence biçimlerini kullandığını "kanıtladığını" ve mahkumların bu şekilde diğerlerini ispiyonlayarak veya müfettişler tarafından hazırlanan sahte ifadeleri imzalayarak "işkence makinesinin bir parçası haline getirildiklerini" yazdı.

Rus savcılar 5 Ekim'de Osechkin tarafından yayınlanan videolarla ilgili bir ön soruşturma başlattıklarını söylerken, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, kliplerde anlatılan olayların gerçek olduğu ortaya çıkarsa "ciddi" bir soruşturma sözü verdi.

Vot-tak.tv web sitesinde yayınlanan videolardan biri, yatağa bağlı çıplak bir adama tecavüz etmek için büyük bir sopa kullanan birkaç kişiyi gösteriyor.

Osechkin'e göre, bu video Şubat 2020'de bir Rus hapishanesinde çekildi.

Mediazona web sitesi, mahkumların Saratov kentindeki bir hapishane hastanesinde işkence gördüğünü iddia eden üç video daha yayınladı.

Osechkin Vot-tak.tv'ye, yakın zamanda yurt dışına kaçan eski bir bilişim uzmanı mahkûmdan toplam 40 gigabaytlık video klipler aldığını söyledi.

İnsan hakları aktivisti, bu eski mahkumun gözaltındayken işkence gördüğünü ve cezaevi yönetiminin mahkumların işkence videolarını işlemek için mesleki becerilerini kullandığını söyledi.

Osechkin'e göre, adam 2018-20 yılları arasında Vladimir, Saratov ve Irkutsk bölgelerindeki çeşitli cezaevlerinde çekilen ve hapishane bilgisayarlarında saklanan videolara erişebildi.

Osechkin, bu cezaevlerinde bu süre içinde 200 kadar tutuklunun FSB ve FSIN ajanları tarafından işkence ve tecavüze uğradığını ve elde ettiği videoların 40 mahkumun kötü muamelesini belgelediğini iddia etti.

Başsavcılık sözcüsü Andrei Ivanov 5 Ekim'de gazetecilere verdiği demeçte, Saratov'daki tüm ıslah tesislerinin oradaki mahkumların istismar edilip edilmediğini görmek için bir ön soruşturmanın parçası olarak kontrol edileceğini söyledi.

FSIN yetkilileri, yetkililerin Moskova'dan bölgeye "bilginin doğruluğunu doğrulamak" için gönderildiğini söyledi.

Saratov'daki Kamu İzleme Komisyonu hakları grubu başkanı Denis Sobolev, kendisi ve bölge ombudsmanının son altı ay içinde videolardan birinde gösterilen hapishane hastanesini birkaç kez ziyaret ettiğini ve "oradaki mahkûmların hiçbirinin bundan şikayet etmediğini" söyledi. herhangi bir şey."

Osechkin, Gulagu.net insan hakları grubunu 2011'de Rusya'daki hapishane mahkumlarının haklarının ihlallerine odaklanmak için kurdu. 2015 yılında açıklanmayan bir Avrupa Birliği ülkesi için Rusya'dan ayrıldı.

Temmuz ayında Rusya'nın medya gözlemcisi Roskomnadzor, FSB ve FSIN'in talebi üzerine grubun web sitesini engelledi.

Kaynak: https://www.rferl.org/a/russia-prison-torture-rape-videos/31493651.html

Konu ile ilgili diğer kaynaklar:

https://gulagu-net.ru/news/2021-10-04-958.html

https://gulagu-net.ru/news/2021-10-07-963.html

https://vot-tak.tv/novosti/25-05-2021-vladimir-osechkin/

https://tr.euronews.com/2021/10/07/rusya-da-cezaevlerinde-iskence-ve-tecavuz-iddialar-n-n-ard-ndan-5-yetkili-gorevden-al-nd

https://www.themoscowtimes.com/2021/10/06/unprecedented-video-leak-shows-rampant-torture-at-russian-prisons-ngo-a75218

https://www.bbc.com/news/world-europe-58780360

https://vot-tak.tv/novosti/14-09-2021-pytki-v-otb-1/?s=09