Almanya'da ikamet eden 77 yaşındaki Alimpasha Amaev, 2006 yılında Khasavyurt'ta kolluk kuvvetleri tarafından maruz kaldığı işkenceyle ilgili şikayetlerinin etkin bir şekilde soruşturulmadığından ve dokuz yıl sürdüğünden şikayet etti. Gulagu.net'in başkanı Vladimir Osechkin bugün, Alimpasha Amaev ile birlikte işkence gören başka bir Dağıstanlı hakkında da soruşturma açılmadığını bildirdi.

Vladimir Osechkin, 77 yaşındaki Dağıstanlı Alimpasha Amaev'in insan hakları savunucularına hitap ettiğini ve Dağıstanlı kolluk kuvvetlerinin kendisine ve Dağıstan'ın bir başka yerlisine 2006 yılında yapılan işkenceleri anlattığını söyledi. Osechkin, işkence iddialarının soruştururlmaması ve suçluların mahkum edilmemesi sebebiyle kendilerine başvurulduğunu söyledi. 

“Gulagu.net” başkanı ayrıca insan hakları savunucularının daha sonraki işlemlerde Alimpaşa Amaev'in çıkarlarını temsil edeceklerini ve ceza davalarına ilişkin soruşturmanın yeniden başlatılmasını talep etmeye hazır olduklarını da ekledi.

Alimpasha Amaev, 21 Temmuz'da YouTube'daki “Gulagu.net” kanalında yayınlanan bir video röportajında, Nisan 2006'da Dağıstanlı bir sakini fidye için kaçırma şüphesiyle gözaltına alındığını, gözaltına alındıktan ve polis departmanına getirildikten sonra, kolluk kuvvetleri tarafından defalarca dövüldüğünü ve şiddete maruz bıraılarak suçu itiraf etmeye zorlandığını söyled.

https://eng.kavkaz-uzel.eu/articles/60803/

Alimpasha Amaev'in maruz kaldığı dehşet verici sadist işkenceleri anlattığı röportajı izlemek için: 

https://www.youtube.com/watch?v=9WnJEQZ7Ui0 

https://www.youtube.com/watch?v=eF88eejS4rM